Napísali o nás
Posudok konzultanta na diplomovú prácu
Bratislava, 15.05.2008
Identifikácia diela. Posudzovaný text autor rozčlenil na Úvod (1-2), 4 číslované kapitoly: 1. Prehľad problematiky (3-27), 2. Špecifikácia (28-37), 3. Implementácia a riešenie (38-51), 4. Vyhodnotenie a analýza (52-56), Záver (57), Prílohy (58) a Referencie (73-75, 34 prameňov). Text ilustruje 21 obrázkov. Za súčasť predloženého celku pokladám aj web stránku jan.laurencik.sk/dipl/, ktorá je pripojená aj do prvého slovenského virtuálneho múzea na www.pmza.sk, a DVD s označením Ján Laurenčík, Virtuálne múzeum online.
Aktuálnosť zvolenej témy. Autor v práci i vo svojom internetovom diele navrhuje a implementuje technologicky špičkovú možnosť virtuálneho múzea, ktoré sa stalo jedným z vedúcich trendov pri súčasnom výskume a rozvoji internetu.
Splnenie cieľa. Autor samostatne naštudoval problematiku, nasnímal a spracoval desiatky objektov / panorám z expozície i depozitu Považského múzea, navrhol originálne softverové dielo, ktoré publikoval, profesionálne spropagoval a dopodrobna vyhodnotil aj spätné väzby. Ciele práce pokladám za vynikajúco splnené a výsledné dielo už funguje v praxi.
Metódy spracovania. Výklad technológie aj metodiky práce môže slúžiť aj ako perfektný prehľad problematiky. Autor zvolil najmodernejšie technológie, naviac získal súhlas od autorov amerického patentu na spriahnuté panorámy, spracoval dáta svoje aj nasnímané v projekte Pvažské múzeum 3D online, dielo profesionálne spropagoval a vyhodnotil. K práci nemám významnejšie pripomienky. Pár drobných preklepov som vyznačil v texte.
Hodnotenie. Autor preukázal schopnosť samostatne naštudovať problematiku, vytvoriť, publikovať a vyhodnotiť originálne softverové dielo, ktoré sa okamžite po dokončení zapojilo do prvého slovenského virtuálneho múzea na www.pmza.sk.. Dosiahnuté výsledky podľa mojej mienky prekračujú požadovanú úroveň pre diplomové práce na FMFI UK. Tento vysoko nadpriemerný projekt navrhujem nominovať aj na prestížnu Cenu Wernera von Siemens 2008.
Záver. Navrhujem obhajobnej komisii na FMFI UK, aby v zmysle príslušných ustanovení zákona akceptovala predloženú kvalifikačnú prácu Jána Laurenčíka ako úspešnú diplomovku.
Doc. RNDr. Andrej FERKO, PhD., Katedra algebry, geometrie a didaktiky matematiky, FMFI UK
Posudok oponenta diplomovej práce
Bratislava, 22.05.2008
Autor sa vo svojej práci zameral na problematiku prezentácie informácií na Internete a konkrétnejšie na prezentáciu múzea a jeho priestorov, exponátov a jeho výstav štandardným ale aj špecifickým spôsobom. Vytvoril fungujúcu internetovú stránku „Múzeum drotárov“, ktorá je virtuálnou časťou existujúceho múzea – Považského múzea, v ktorom sú sústredené rôzne exponáty týkajúce sa drotárstva.
Práca je rozdelená do nasledujúcich častí:
Úvod - Stručný úvod do problematiky
Kapitola 1 – Prehľad problematiky
Autor uvádza základné pojmy, problémy ktoré treba riešiť, poukazuje jednoducho a stručne (s referenciami na podrobný popis) na technológie a formáty, ktoré vo svojej práci použil. Stručne popisuje princípy, ktoré je potrebné dodržať pri tvorbe takýchto prezentácii aby boli atraktívne, užitočné a dostupné pre širokú verejnosť. Autor v tejto časti hovorí aj o potrebe zachovania kultúrneho dedičstva a jeho možných spôsoboch prezentovania. Stručne uvádza aj iné projekty virtuálnych múzeí, ktoré ho nejakým spôsobom ovplyvnili pri tvorbe toho „jeho“ virtuálneho múzea.
Kapitola 2 – Špecifikácia
Autor popisuje spôsob získavania dát, pomocou ktorých prezentuje exponáty a priestory reálneho múzea vo virtuálnom múzeu. Pracuje s fotografiami, z ktorých niektoré potom komponuje do panorám. Popisuje návrh šablóny webovskej stránky, štruktúry, jednoduchú databázu, spájanie funkčnosti rôznych použitých technológií do komplexnej funkčnosti. Táto časť obsahuje aj časť, v ktorej popisuje akým spôsobom a čo budú kritéria na vyhodnocovanie a analýzu výsledného projektu.
Kapitola 3 – Implementácia a riešenie
Autor popisuje samotnú implementáciu, riešenie a postup, akým sa dopracoval k výslednému projektu.
Kapitola 4 – Vyhodnotenie a analýza
Autor vyhodnocuje svoj projekt, jeho úspešnosť, návštevnosť a ohlasy naň.
Záver - Stručný súhrn a možných rozšírení projektu
Autor svoju prácu popísal jednoducho, stručne a prehľadne. Autor v závere píše (str. 57. prvá veta), že vo svojej práci podrobne rozobral problematiku virtuálnych múzeí a publikovania multimediálnych prezentácií kultúrneho dedičstva na Internete. V práci sa však okrem stručnej poznámky o zobrazovaní 3D dát pomocou VRML nespomínajú žiadne iné médiá a technológie ako tie ktoré autor používa vo svojej práci. Nespomína napríklad bežne používané video alebo „streaming“, zvuk, virtuálne prehliadky vo virtuálnych múzeách, atď. A taktiež nespomína niektoré technológie modernej tvorby prezentácie multimediálneho obsahu z hľadiska vzhľadu, funkčnosti a potreby spracovania veľkého množstva dát prípadne údajov (napr. Flash resp. ActionScript, AJAX, ...). Taktiež prehľad a podrobnejšia analýza viacerých už existujúcich virtuálnych múzeí s následnými jasnými výsledkami ovplyvňujúcimi jeho projekt by v tejto práci neboli na škodu.
Vo svojej práci autor vo veľkej miere využíva a opiera sa o už existujúce programy a programové balíky s istou funkčnosťou, ktorú využíva na dosiahnutie svojho cieľa. Túto prácu by som skôr hodnotil ako kompozičnú a implementačnú. V práci by bolo vhodné jasnejšie popísať autorovu časť práce. Upozorňujem, že prehliadač PMVR (prehliadač panorám s interaktívnym pôdorysom) je „shareware“. V práci je aj pár drobných preklepov (napr. na strane 32 alebo chybné číslovanie v 4tej kapitole), ktoré ale nemajú vplyv na kvalitu práce.
I napriek mojim výhradám, ku ktorým sa autor pri obhajobe predpokladám vyjadrí, je vidieť jeho prácu a potvrdzujem, že daná práca spĺňa nároky kladené na diplomovú prácu, a preto ju odporúčam k obhajobe a hodnotím známkou ....
RNDr. Stanek Stanislav, Katedra aplikovanej informatiky, FMFI UK
Prvé virtuálne múzeum na Slovensku je žilinské
Žilinský večerník - 4.12.2007
Expozícia drotárstva v Budatínskom hrade 3D on-line
Unikátnu drotársku expozíciu z Budatínskeho hradu je možné vidieť aj na internete. „Je to pilotný projekt na Slovensku, prvé virtuálne múzeum,“ informoval riaditeľ Považského múzea v Žiline Marián Mrva. Drotárska expozícia na internete vo formáte 3D on-line je výsledkom spolupráce múzea s Fakultou matematiky, fyziky, informatiky Univerzity Komenského. Súčasťou projektu je diplomová práca študenta fakulty Jána Laurenčíka z Terchovej.
„Ide o unikátny spôsob prezentácie kultúrneho dedičstva na internete. Vo virtuálnom múzeu je možné sa panoramicky „prechádzať“ po bývalej drotárskej expozícii v Budatínskom hrade s navigáciou pomocou „sokolieho oka“ (pohľad zhora na pôdorys), možno si pozrieť niektoré drotárske exponáty „z každej strany“ pomocou inverznej panorámy,“ informoval študent Ján Laurenčík.
Cieľom je popularizácia unikátneho remesla v rámci Slovenska, ale aj vo svete. Je to aktuálne aj preto, že v súčasnosti je drotárska expozícia v Helsinkách, kde reprezentuje Slovensko v rámci ľudovej kultúry. Takže virtuálna verzia v súčasnosti nahrádza živú expozíciu. Obsahuje aj exponáty z depozitu, ktoré bežne nemajú návštevníci možnosť vidieť. Fotografie sú aj vo vysokom rozlíšení. „Moja špecializácia na škole je počítačová grafika. Chcel som spracovať tému, aby bola prístupná na internete s použitím moderných technológií pri prezentácii kultúrneho dedičstva,“ hovorí študent, ktorý pracuje pod vedením konzultanta Andreja Ferka.
Najskôr zbieral materiály o potrebnej technológii. Potom v Budatíne nafotil veľké množstvo exponátov. Exponáty si možno pozerať z viacerých uhlov, k dispozícii je dvanásť pohľadov okolo každého exponátu, súčasťou sú aj panoramatické zábery. Špecifický vzťah k drotárstvu študent Laurenčík nikdy nemal, nadobudol ho až teraz, keď sa k nemu dostal cez svoje štúdium. „Ja som si tému vybral preto, aby som mohol robiť niečo na internete, vytváram aj iné webové stránky. Môžem využiť svoje znalosti a bývam v Terchovej, blízko Budatína,“ dodáva talentovaný študent, ktorého riaditeľ múzea považuje za mimoriadne perspektívnu osobnosť.
Projekt virtuálneho múzea ešte nie je dokončený, ale jeho verziu je už možné vidieť na http://jan.laurencik.sk/dipl/, http://www.sccg.sk/~projects/pav-pm3d/ a http://www.pmza.sk/.
Božena Simonidesová